kuvituskuva.
28.4.2025
Invalidiliitto edellyttää, että taito- ja taideaineiden ylioppilaskokeiden valmistelussa huomioidaan fyysisesti vammaisten ja toimintaesteisten nuorten oikeus yhdenvertaiseen kohteluun. Liitto muistutti lausunnossaan Ylioppilastutkintolautakuntaa YK:n vammaisyleissopimuksen merkityksestä.

Syksyllä 2029 järjestetään ensimmäiset taito- ja taideaineiden ylioppilaskokeet kuvataiteessa, liikunnassa ja musiikissa. Ylioppilastutkintolautakunta pyysi lausuntoja taito- ja taideaineiden kokeita valmistelevasta muistiosta. YK:n vammaissopimuksen mukaista olisi ollut pyytää lausuntoja myös vammaisjärjestöiltä. Näin ei kuitenkaan valitettavasti tapahtunut. Invalidiliitto lausui muistiosta ilman erillistä pyyntöä. 

Invalidiliitto totesi lausunnossaan, että muistiossa sivutaan valitettavan niukasti vammaisuutta. Muistiota lukiessa syntyy mielikuva, että taito- ja taideaineiden kokeet suunnitellaan huomioimatta fyysisesti vammaisia lukiolaisia.

Vammaisilla nuorilla on kuitenkin yhdenvertainen oikeus osallistua ylioppilaskokeisiin. Invalidiliitto muistuttaa, että tarvittaessa tulee löytää järjestely ja toimintatapa, jolla osaaminen voidaan arvioida jokaisen nuoren yksilöllinen toimintakyky huomioiden. Kohtuullisia mukautuksia on voitava tehdä opiskelijan niitä tarvitessa.

Invalidiliitto pyytää lausunnossaan Ylioppilastutkintolautakuntaa huomioimaan taito- ja taideaineiden ylioppilaskokeita koskevassa jatkovalmistelussa fyysisesti vammaiset ja toimintaesteiset nuoret.

Invalidiliiton lausunto Ylioppilastutkintolautakunnalle taito- ja taideaineiden yo-kokeista

Jaa sosiaalisessa mediassa