kuvituskuva.
Kokemustoimija on koulutettu henkilö, jolla on oma tai läheisen kokemus haastavasta elämäntilanteesta, pitkäaikaisesta sairaudesta tai vammasta. Kokemustoimijan tehtävä on ymmärryksen ja tiedon lisääminen eri alojen ammattilaisille ja opiskelijoille sekä suurelle yleisölle. Kokemustietoa kertyy vamman tai sairauden kanssa elämisestä sekä palveluiden käyttämisestä.

Invalidiliiton ja Diabetesliiton järjestämä kokemustoimijoiden peruskoulutus verkossa.  

Aika: 3.9.-26.11. 2025 
Teamstapaamiset: 
ke 3.9.2025 klo 17.00–20.00 – Kokemustoiminnan perusteet ja tutustuminen
ke 17.9.2025 klo 17.00–20.00 – Esiintymisvarmuus ja oman tarinan rakentaminen
ke 1.10.2025 klo 17.00–19.00 – Kokemustoiminta oppilaitoksissa ja sairaaloissa
ke 22.10.2025 klo 17.00–19:00 – Mediayhteistyö ja kokemustoimijakeikat
ke 29.10.2025 klo 17.00–18.30 – (Vapaaehtoinen) Oman tarinan työpaja
ke 12.11.2025 klo 14-16 tai 17.00–20.00 – Oman tarinan esittäminen ja palaute
ke 26.11.2025 klo 17.00–20.00 – Videoiden käsittely, eettiset pelisäännöt ja jatkomahdollisuudet

Koulutus on Kokemustoimintaverkoston shapluunan mukainen. Koulutuksen laajuus on 45 tuntia, joista noin 20 h on itsenäisesti suoritettavia tehtäviä. Järjestämme koulutuksen yhdessä Diabetesliiton kanssa.


Lisätietoja koulutuksen sisällöstä 

Paikka: Verkkokoulutus Howspace-alustalla ja Teamsissä 

Kohderyhmä: Nuoret aikuiset, joilla on harvinainen vamma tai sairaus tai jotka ovat vammautuneet jossain elämänsä vaiheessa. Hakijan tulee olla sinut vammansa kanssa ja kuulua Invalidiliiton jäsenyhdistykseen. Ennen koulutukseen valintaa hakijat haastatellaan.

Hinta: Maksuton

Hakemukset:  4.8. mennessä tästä 

Lisätietoja: koulutussuunnittelija Auli Tynkkynen, auli.tynkkynen@invalidiliitto.fi,
p. 040 778 8690.


Invalidiliiton koulutuksissa noudatetaan turvallisen tilan ohjeita. 
Voit tutustua niihin tästä. 

 

kokemustoimintaverkosto-logo

Jaa sosiaalisessa mediassa

Kokemustoiminta

Kokemustoimija on tehtäväänsä koulutettu vammainen, pitkäaikaissairas tai heidän läheisensä, joka välittää kokemustietoa eri alojen ammattilaisille ja opiskelijoille. Kokemustietoa hyödynnetään opetuksen lisäksi enenevässä määrin palveluiden suunnittelussa, arvioinnissa ja kehittämisessä. He voivat olla mukana esimerkiksi työryhmissä, jossa kehitetään hoitopolkuja tai arvioidaan palveluja.